اخبار

دهمین شماره فصلنامه بهائی شناسی منتشر شد.

فهرست این شماره به شرح زیر است:

۱-آفتاب در هفت روایت

۲-روی خط خبر:

       برای یک وجب خاک

       مهمان جدید کنفرانس فرهنگ ایرانی

       جشن دویستمین سال تولد باب در تامباخ

       غدیر و منابع بهائی

       برگزاری هشتمین کنفرانس بهائی عرب-امریکایی توسط محفل ملی بهائیان امریکا

۳-بهائیت از نگاه محیط طباطبایی در گفتگو با دکتر منصور پهلوان

۴-بهائیت از دیدگاه منتقدان و روشنفکران بهائی، قسمت ۷: فردریک گلیشر

۵-سیر دعوت بابیان در کربلا

0 نظر

مستند "باب: غروب آئين بهائی"The gate,  dusk of the Bahai Faith” توسط پايگاه خبری بهائی پژوهی منتشر شد. اين فيلم ٦٧ دقيقه ای پاسخي علمي بر فيلم "باب: طلوع آئين بهائی" است كه سال گذشته و با استفاده از امكانات هاليوود، به مدت حدود ٦٠ دقيقه، توسط تشكيلات جهانی بهائی ساخته و پخش شد.

0 نظر

کتاب تاریخ جعفری نوشته‌ی شیخ محمّدمهدی شریف کاشانی (از مشروطه‌خواهان برجسته) است. وی این کتاب را در شرح احوال پدر خود، ملا محمّدجعفر نراقی، نگاشته و از همین روی، تاریخ جعفری‌اش نام نهاده و سپس، به شرح احوال خود و مسافرتش به قبرس برای دیدار با میرزا یحیی صبح ازل پرداخته است. ملا محمّدجعفر نراقی از شیخیانی بود که بابی شد و در زمان اقامت مخفی صبح ازل در بغداد، در میان هفت رهبر اصلی بابیان (شهداء بیان) جای گرفت.

0 نظر

هشتمین کنفرانس بهائی عرب - امریکایی در روزهای 22 تا 25 اگوست 2019 (31مرداد تا 3 شهریور 1398) در اسکوکی ،در نزدیکی معبد بهائی ویلمت، برگزار گردید.

موضوع و تم کنفرانس " دیدگاه هایی درباره آینده جامعه بشری" تعیین گردیده بود.برنامه های کنفرانس به زبان عربی اجراء شد و برای غیر عرب زبانها،ترجمه همزمان ارائه گردید .

فریدون جواهری عضو پیشین بیت العدل هم به ایراد سخنرانی با موضوع " صلح جهانی و نقش افراد در تحقق آن " در کنفرانس پرداخت . ولی کمیته اجرایی کنفرانس ، برای تنوع و غنای بحث ها و بیان دیدگاه ها،از سخنرانانی از پیروان ادیان و کشورهای مختلف دعوت به عمل آورده بود.

0 نظر

با عنایات حضرت ولیعصر(عج) به منظور ایجاد ارتباط با انگلیسی زبانان علاقه مند به پژوهش در مورد تاریخ بهائیت و عقاید و آرای رهبران این آیین، نخستین ویژه نامه انگلیسی زبان فصلنامه بهائی شناسی منتشر گردید. امید است با ادامه منظم این اقدام مطبوعاتی، به تدریج کتابخانه ها و مراکز علمی و پژوهشی در کشورهای انگلیسی زبان هم در ردیف دریافت کنندگان این نشریه قرار گیرند .

ترجمه فارسی فهرست مطالب این شماره به شرح زیر است :

۱-آشنائی با مرکز بین المللی بهائی شناسی 

۲-دولت مهدوی

۳-فصلنامه بهائی شناسی: یک مطالعه دانشگاهی از بهائیت

0 نظر

   بنا به گزارش دفتر مطبوعاتی سازمان ملل متحد ، در جلسات کمیته  بررسی گزارشات 4 ساله سازمانهای دارای مقام مشورتی نزد سازمان ملل متحد ، نماینده دولت چین درآن  کمیته خواستار بررسی بیشتر تحرکات و فعالیتهای تشکیلات جهانی بهائیت در منطقه آسیا و همچنین خاورمیانه شده و خواستار به تعویق افتادن تصویب گزارش 4 ساله این جامعه شده است و خاطر نشان می سازد که بهائیت به عنوان یک سازمان غیر دولتی و تحت عنوان  "جامعه بين ‌المللى بهائى "در سال ۱۹۴۵ به سازمان ملل متحد پيوست.

0 نظر

طرحواره «زمان و منتظران»، در پاسخ به یک نیاز پدید آمده است: بیان امروزین باورهای بنیادین... البته با ایده و طرحی نو و در شکل داستان‌گونه یا به شکل گفتمانی بین جوانان و دانشگاهیان.

مباحث اعتقادی در طول قرن‌ها و سالیان، تغییر نمی‌کند اما متناسب با هر زمان و به بیان ویژه‌ی همان دوران نیاز دارد که عالمان در زمان‌های گوناگون تلاش‌هایی در طرح آن مباحث متناسب با زمان خویش، داشته‌اند. موضوعات این طرحواره عبارتست از: خدای ما، پیامبر ما، پیشوای ما، بازگشت ما، آیین ما، جهان ما و رسالت ما...

0 نظر

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛‌ از زمان پیدایش بهائیت آموزه‌های این نحله فکری همواره در معرض نقد و انتقاد قرار گرفته‌ است و گاهی این انتقادها ماهیت اعتراض به خود گرفته‌اند. عالمان مسیحی،‌ مسلمان و به طور کلی طرفداران ادیان الهی اغلب بیشترین اعتراض‌ها را به مشروعیت بهائیت انجام داده‌اند. علاوه بر طرفداران ادیان توحیدی،‌ صدای اعتراض به آموز‌ه‌های بهائیت گاهی از سوی اندیشمندان و پژوهشگران اجتماعی و دینی هم شنیده می‌شود.

0 نظر

«زمان و منتظران» مجموعه ای دیگر پس از مجموعه «مرزبانی مهدوی» است که به انگیزه تبیین باورهای بنیادین در زمان ما نگارش یافته است. باورهایی که ریشه در فطرت ما دارد و از دو منبع قرآن و عترت، بارور شده است. سبک داستان گونه و گفتمانی و نیز کوتاه و مستقل بودن هر موضوع، این مجموعه را به خصوص برای جوانان شیرین و خواندنی می کند.

اولین دفتر از مجموعه‌ی «زمان و منتظران» با نام «خدای ما» به مباحث خداشناسی می پردازد.

0 نظر

چاپ جدید اولین کتاب خشتی از مجموعه مکتوبات بهائی پژوهی که قبلا با نام «پیدایش» در بین مخاطبان شناخته شده بود، اکنون با نام «آشنایی کوتاه با بهائیت» و تصحیح دکتر حسین رهنمایی بازنشر شد.

برای تهیه این محصول میتوانید به فروشگاه بهائی پژوهی مراجعه فرمایید.

0 نظر

تمام حقوق این پورتال برای مؤسّسه بهائی‌پژوهی محفوظ است.

کپی‌رایت© بهائی‌پژوهی؛ ۱۳۹۸-۱۳۸۵.

Back To Top