اخبار

طرحواره «زمان و منتظران» در پاسخ به یک نیاز پدید آمده است: بیان امروزین باورهای بنیادین...البته با ایده و طرحی نو و در شکل داستان‌گونه یا به شکل گفتمانی بین جوانان و دانشگاهیان.

دفتر سوم مجموعه زمان و منتظران با عنوان رهنمای ما به موضوع امامت می پردازد.نخست موضوع تداوم رهبری پس از نبوت را مطرح نموده آنگاه ضرورت شناخت امام با معرفی ویژگی هایش ارائه شده و سپس سیر تاریخی خلافت و امامت پس از پیامبر پی گرفته می شود. معرفی یکایک امامان از امام علی بن ابیطالب تا حضرت صاحب الزمان هر کدام در یک عنوان با توجه به القاب آن بزرگواران زینت بخش قسمت دیگری از این کتاب شده است.

0 نظر

دهمین شماره فصلنامه بهائی شناسی منتشر شد.

فهرست این شماره به شرح زیر است:

۱-آفتاب در هفت روایت

۲-روی خط خبر:

       برای یک وجب خاک

       مهمان جدید کنفرانس فرهنگ ایرانی

       جشن دویستمین سال تولد باب در تامباخ

       غدیر و منابع بهائی

       برگزاری هشتمین کنفرانس بهائی عرب-امریکایی توسط محفل ملی بهائیان امریکا

۳-بهائیت از نگاه محیط طباطبایی در گفتگو با دکتر منصور پهلوان

۴-بهائیت از دیدگاه منتقدان و روشنفکران بهائی، قسمت ۷: فردریک گلیشر

۵-سیر دعوت بابیان در کربلا

0 نظر

مستند "باب: غروب آئين بهائی"The gate,  dusk of the Bahai Faith” توسط پايگاه خبری بهائی پژوهی منتشر شد. اين فيلم ٦٧ دقيقه ای پاسخي علمي بر فيلم "باب: طلوع آئين بهائی" است كه سال گذشته و با استفاده از امكانات هاليوود، به مدت حدود ٦٠ دقيقه، توسط تشكيلات جهانی بهائی ساخته و پخش شد.

0 نظر

کتاب تاریخ جعفری نوشته‌ی شیخ محمّدمهدی شریف کاشانی (از مشروطه‌خواهان برجسته) است. وی این کتاب را در شرح احوال پدر خود، ملا محمّدجعفر نراقی، نگاشته و از همین روی، تاریخ جعفری‌اش نام نهاده و سپس، به شرح احوال خود و مسافرتش به قبرس برای دیدار با میرزا یحیی صبح ازل پرداخته است. ملا محمّدجعفر نراقی از شیخیانی بود که بابی شد و در زمان اقامت مخفی صبح ازل در بغداد، در میان هفت رهبر اصلی بابیان (شهداء بیان) جای گرفت.

0 نظر

هشتمین کنفرانس بهائی عرب - امریکایی در روزهای 22 تا 25 اگوست 2019 (31مرداد تا 3 شهریور 1398) در اسکوکی ،در نزدیکی معبد بهائی ویلمت، برگزار گردید.

موضوع و تم کنفرانس " دیدگاه هایی درباره آینده جامعه بشری" تعیین گردیده بود.برنامه های کنفرانس به زبان عربی اجراء شد و برای غیر عرب زبانها،ترجمه همزمان ارائه گردید .

فریدون جواهری عضو پیشین بیت العدل هم به ایراد سخنرانی با موضوع " صلح جهانی و نقش افراد در تحقق آن " در کنفرانس پرداخت . ولی کمیته اجرایی کنفرانس ، برای تنوع و غنای بحث ها و بیان دیدگاه ها،از سخنرانانی از پیروان ادیان و کشورهای مختلف دعوت به عمل آورده بود.

0 نظر

با عنایات حضرت ولیعصر(عج) به منظور ایجاد ارتباط با انگلیسی زبانان علاقه مند به پژوهش در مورد تاریخ بهائیت و عقاید و آرای رهبران این آیین، نخستین ویژه نامه انگلیسی زبان فصلنامه بهائی شناسی منتشر گردید. امید است با ادامه منظم این اقدام مطبوعاتی، به تدریج کتابخانه ها و مراکز علمی و پژوهشی در کشورهای انگلیسی زبان هم در ردیف دریافت کنندگان این نشریه قرار گیرند .

ترجمه فارسی فهرست مطالب این شماره به شرح زیر است :

۱-آشنائی با مرکز بین المللی بهائی شناسی 

۲-دولت مهدوی

۳-فصلنامه بهائی شناسی: یک مطالعه دانشگاهی از بهائیت

0 نظر

   بنا به گزارش دفتر مطبوعاتی سازمان ملل متحد ، در جلسات کمیته  بررسی گزارشات 4 ساله سازمانهای دارای مقام مشورتی نزد سازمان ملل متحد ، نماینده دولت چین درآن  کمیته خواستار بررسی بیشتر تحرکات و فعالیتهای تشکیلات جهانی بهائیت در منطقه آسیا و همچنین خاورمیانه شده و خواستار به تعویق افتادن تصویب گزارش 4 ساله این جامعه شده است و خاطر نشان می سازد که بهائیت به عنوان یک سازمان غیر دولتی و تحت عنوان  "جامعه بين ‌المللى بهائى "در سال ۱۹۴۵ به سازمان ملل متحد پيوست.

0 نظر

طرحواره «زمان و منتظران»، در پاسخ به یک نیاز پدید آمده است: بیان امروزین باورهای بنیادین... البته با ایده و طرحی نو و در شکل داستان‌گونه یا به شکل گفتمانی بین جوانان و دانشگاهیان.

مباحث اعتقادی در طول قرن‌ها و سالیان، تغییر نمی‌کند اما متناسب با هر زمان و به بیان ویژه‌ی همان دوران نیاز دارد که عالمان در زمان‌های گوناگون تلاش‌هایی در طرح آن مباحث متناسب با زمان خویش، داشته‌اند. موضوعات این طرحواره عبارتست از: خدای ما، پیامبر ما، پیشوای ما، بازگشت ما، آیین ما، جهان ما و رسالت ما...

0 نظر

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛‌ از زمان پیدایش بهائیت آموزه‌های این نحله فکری همواره در معرض نقد و انتقاد قرار گرفته‌ است و گاهی این انتقادها ماهیت اعتراض به خود گرفته‌اند. عالمان مسیحی،‌ مسلمان و به طور کلی طرفداران ادیان الهی اغلب بیشترین اعتراض‌ها را به مشروعیت بهائیت انجام داده‌اند. علاوه بر طرفداران ادیان توحیدی،‌ صدای اعتراض به آموز‌ه‌های بهائیت گاهی از سوی اندیشمندان و پژوهشگران اجتماعی و دینی هم شنیده می‌شود.

0 نظر

«زمان و منتظران» مجموعه ای دیگر پس از مجموعه «مرزبانی مهدوی» است که به انگیزه تبیین باورهای بنیادین در زمان ما نگارش یافته است. باورهایی که ریشه در فطرت ما دارد و از دو منبع قرآن و عترت، بارور شده است. سبک داستان گونه و گفتمانی و نیز کوتاه و مستقل بودن هر موضوع، این مجموعه را به خصوص برای جوانان شیرین و خواندنی می کند.

اولین دفتر از مجموعه‌ی «زمان و منتظران» با نام «خدای ما» به مباحث خداشناسی می پردازد.

0 نظر

تمام حقوق این پورتال برای مؤسّسه بهائی‌پژوهی محفوظ است.

کپی‌رایت© بهائی‌پژوهی؛ ۱۳۹۸-۱۳۸۵.

Back To Top